Logg ut

Vil du virkelig logge ut?

   Aktive golfere du følger
  • Du må være innlogget for å se aktive golfere.

Debattforum

Noen som kan anbefale??

Jonas

over 22 år siden

Jonas

Som stadig mer ivrig golfer(hcp 32, links) vurderer jeg og bytte ut mitt gamle golfsett med et nytt. Er selvfølgelig interessert i og få dette så billig og bra som mulig, men har lite peiling på hva som er bra/hvor det lønner seg og handle fra.

Tar imot tips med glede.

per chr. kolstad

over 22 år siden

per chr. kolstad

Kjære Jonas,
Leste inlegget ditt og fikk lyst til å svare, og med stor fare for å tråkke noen på foten vil jeg på forhånd si at jeg snakker generelt og ut ifra egne erfaringer.
Med 30 + i hcp har man ingen jevn og stabil sving, noen ganger slår man hardt igjennom andre ganger løst og ledig. Noen ganger svinger man utenfra og inn andre ganger omvendt. Poenget mitt er at det spiller ingen rolle hva slags køller man spiller med.
Etter å ha brukt mye penger på køller og byttet 6-7 ganger skjønner jeg nå at jeg heller skulle lagt igjen pengene mine hos pro'en.
Jeg tror det beste er at når man kommer under de 20 også rådfører seg med pro'en og kjøper køller av han, selv om du må legge igjen mer penger enn om du kjøper igjennom nettet eller annet.
Noen av de singel hcp jeg kjenner har prøvd, vet forskjellen og vet hva de skal ha, da spiller det ingen rolle hvor de kjøper det fra, de er sin egen pro. men før vi kommer dit, er det lurt å lytte til de som vet, det er alltid det billigste i lengden.
Dette kun for å dele mine dyrekjøpte erfaringer, og har kanskje ikke noe med deg å gjøre.
Ønsker deg lykke til videre i din golfliv!
Med vennlig hilsen
per chr. kolstad

KølleKalle

over 22 år siden

KølleKalle

Med hcp over 30 (eller over 10) ønsker du å ha et stabilt køllesett.
Dvs et køllesett som tillater at du ikke treffer optimalt hver gang.
Du bør kjøpe en STOR driver. 400 - 450 ccm med minst 10,5* loft, og forholdsvis store fairway-metals som børe være brede og ikke for høye (maks 38mm høye)
Når det gjelder jern bør du finne et jern sett som har bladlengde over 90mm, har offset og er perimetervektet. Det ekskluderer det meste du får kjøpt i butikken.
Velg forholdsvis tunge skaft med lavt bøy-punkt.

Jeg er sterkt uenig med Per Chr over i at du bør kjøpe dem gjennom proshop. Det er å skylle penger i do. Enten koster et sett deg 20000 kr eller så ender du opp med billige merker som Vantage eller Olyo som har elendige wood'er, såpeglatte grep (i regn) og dårlige skaft.

Prøv disse og bygg selv:

Driver: http://www.golf-components.com/band4darmatc.html
Driverskaft: http://www.golf-components.com/insporcomtou1.html
FW-metals: http://www.golf-components.com/velocitewoods.html
Skaft for 3-wood: http://www.golf-components.com/oracleplus.html
Skaft for 5-7 wood: http://www.golf-components.com/apstansteelw.html
Jern: http://www.golf-components.com/ztour3newpin.html
Jernskaft: http://www.golf-components.com/apstansteeli.html

eller kjøp tilsvarende kvalitet i proshop og betal 15000 kr ekstra.


Jonas

over 22 år siden

Jonas

Takk for tipset, "KølleKalle".
Har du selv testet dette? I så fall lurer jeg på hvordan dette monteres. Tar det lang tid fra du bestiller til du har utstyret, og må også grep kjøpes ved siden av?

Swinger

over 22 år siden

Swinger

Køllekalle kan selvfølgelig svare for seg selv, men du må ha grep og ikke minst noe som heter ferrule. Dette er overgangen mellom kølle og skaft.

Montering kan du lære på nettet - det er veldig enkelt.

Jonas

over 22 år siden

Jonas

Takk, Swinger.
Har du en link?

Swinger

over 22 år siden

Swinger

Se på:

http://www.stud.ntnu.no/studorg/golf/

De gjør det selv, og har henvisning til Dynacraft. Dynacraft selger utstyr og har en veldig god beskrivelse av hvordan du bygger.

KølleKalle

over 22 år siden

KølleKalle

Sorry, glemte å nevne grep og ferrules.
Bestiller du fra det stedet jeg anbefalte er ferruels innkludert automatisk (andre steder koster det litt og må bestilles ekstra)
Bor du på vestlandet og spiller mye i regn kan jeg anbefale disse grepene: http://www.golf-components.com/sandwrap.html
Spiller du mest i fint vær er kan du velge mykere grep:
http://www.golf-components.com/royalserengeti.html

Jeg har prøvd alle køllene jeg anbefaler, og de er meget gode. Særlig jernene er det mest tilgivelige jeg noen gang har prøvd.

Bor du mellom Oslo og Kongsberg kan jeg hjelpe deg å bygge dem sammen. Bare send meg en e-mail (ved å klikke på navnet mitt)

Swinger

over 22 år siden

Swinger

Vel - Vel - KølleKalle !!

Det er vel ikke bare på vestlandet det er behov for grep som også fungerer i regn.

Jeg vil vel si det sånn at for oss i Norge bør vi ikke vurdere andre grep enn de som fungerer i regn. Jeg har hatt et sett med woods som hadde finværgrep. De ble rett og slett såpeglatte med en gang de fikk litt fuktighet. Jeg synes at Cord er det eneste brukbare, selv om det er utrolig behagelig med myke grep i varmt deilig vær.

Eksempel, selv om dett ekoster litt mer.
http://www.golf-components.com/golpridplays2.html

Ellers kan jeg også anbefale dette stedet for å kjøpe utstyr. Se forøvrig også på disse som jeg har testet:
http://www.golf-components.com/shcrbehe.html
http://www.golf-components.com/tmtaymad360s.html
Vedr. skaft, så er jeg fan av Grafalloy, men det merket har ikke denne kanalen.
http://www.grafalloy.com/grafalloy.htm

Ellers, så er det en god ide at du snakker med Køllekalle om montering. Se hva han gjør- lær - og gjør det selv neste gang.

Jeg synes også det er en god ide at du får en køllemaker til å finne ut hva som er optimalt for deg. Dette gjelder køllelengde, Lievinkel og skaftstivhet.

Legg inn ditt innlegg her

(Denne tråden er stengt)

Få nyhetsbrev!

Legg deg inn her for å motta nyhetsbrev med nyttig info om bl.a. kampanjer og tilbud fra klubber/golfbutikker, spilletips, reisetips etc etc. Les mer her