Logg ut

Vil du virkelig logge ut?

   Aktive golfere du følger
  • Du må være innlogget for å se aktive golfere.

Debattforum

Juks ???

A/HogF.

over 15 år siden

A/HogF.

Jeg har et spørsmål om en regel.
En person vil ha fritak for en lie på banen, men det er ingen dommer tilstede, da skal man spille en alternativ ball. Han sier hvilken ball som skal telle (selvfølgelig den som skal være fri dropp), når man da slår den man vil skal telle "lost" og bare spiller ferdig den andre ballen og lar den telle istedet uten å si ifra om noe...
Er dette juks?

Usikker

over 15 år siden

Usikker

Du spiller begge ballene. Når du kommer i mål er det turneringsledelsen som avgjør uenigheten.

Ja, det er juks.

Bamse

over 15 år siden

Bamse

Ja det er juks. Enten har du rett til fritaket som du ville ta - og i så fall har du ikke fullført hullet, ellers går det vel kanskje greit med den alternative om det er rett fremgangsmåte.?!?!?

jonag

over 15 år siden

jonag

Poenget er at man velger hvilken ball som skal telle. Dersom man her kunne ta fritak og ikke fullførte med den ballen man sier skal telle har man ikke hullet ut og er disket.
Se decision 3-3/7.5. Denne decision er enda strengere for det er nok at man klart annonserer at man vil spille en ball til, spiller første ball som man ikke valgte skulle telle og lar være å spille en andre ball.

Man velger ikke beste ball basert på resultat, men på forhånd hvilken ball som skal telle før man slår noen slag på noen av de 2 ballene. I det øyeblikket man har slått et slag pånoen av ballene må man fullføre hullet med de 2.

Usikker

over 15 år siden

Usikker

Enig når du legger de forutsetningene til grunn, jonag.
Jeg oppfatter det slik at man er usikker på om det er fritak eller ikke.
For å avgjøre det må man spille to baller. Ball 1 spilles som den ligger, ball 2 spilles etter droppereglene som gjelder.

Når spilleren sier hvilken ball som skal gjelde gjør spilleren feil. Hvis man sier det er det ingen vits i å spille to baller. Hvis det ikke er fritak - så spilles det en ball fra feil sted og på feil ball. Sier spilleren at en ball skal gjelde så er det denne som skal brukes og han må ta straffen iht. til denne. jfr. jonag.

Hadde spilleren lært seg reglene så hadde han sluppet å bli disket og tatt i juks.

Bamse

over 15 år siden

Bamse

Nei, spilleren må som jonag sier først proklamere hvilken av ballene han mener skal gjelde. Dette er hele poenget med å spille to baller. Enten har man rett til å ta fritaket og dermed forhåpnetligvis få en fordel ved bedre leie for sitt neste slag. Dersom dette ikke var rett har spilleren spilt ballen som den ligger og for denne ballens resultat som resultat på sitt scorekort. Du gjør aldri noe feil dersom du velger å spille ballen som den ligger, men en fridropp kan være berettiget eller ei. Dersom du ikke velger hvilken ball du mener skal gjelde før du slår slagene dine kan du jo velge den ballen som ga deg best score og da har du gitt deg selv en "utvidet mulligan"

Lawinth

over 15 år siden

Lawinth

Var ikke poenget her å la en dommer eller turneringsleder etc avgjøre hvilken ball som teller?
Hva skal da poenget være med å selv fortelle hvilken ball som skal telle.
Da er det for meg en 50/50 om en skal diskes eller ikke, noe som avgjøres av ovennevnte etter at flighten er tilbake i klubbhuset..,

Har jeg misforstått noe her...?

jonag

over 15 år siden

jonag

Man er usikker på en situasjon, men må velge ball som skal gjelde gitt at prosedyre for den ball er riktig. Er den feil vil den andre ball gjelde.
Dersom begge baller er korrekt vil den man velger gjelde. Her antar man at det er fritak og da må second ball hulles ut. Uten rett til fritak er det ok.

Lawinth

over 15 år siden

Lawinth

Sliter litt med at begge baller kan være korrekt som du skriver Jonag.
Ser at du kan velge å avstå fra en fri dropp f.eks., men da er det jo den aktuelle ball som er den tellende og en dommeravgjørelse for ball 2 kan jeg vanskelig se gjelder.

Kan i farten ikke tenke meg en setting hvor det er naturlig å spille to baller om en på forhånd selv skal definere hvilken ball som er tellende, for så å la en dommer avgjøre at den du valgte er feil, for så la den andre telle for å slippe å diskes, eller noe i den duren.

Blir tungt å se for meg, men jeg har nok litt tungt for det.

...---...

over 15 år siden

...---...

Tenk på det på denne måten: Du som spiller mener du har krav på fritak, men det er usikkerhet blant gruppa om det er tillat. Du står på ditt og sier at du spiller med fritak som du mener du har krav på, MEN siden dere ikke er helt sikre spiller du også en ball nummer 2 som forsikring mot at du har tatt et feil fritak. Dersom fritaket var feil i følge dommer/turneringsledelse har du nå også et reserveresultat som er spilt på korrekt måte.

Lawinth

over 15 år siden

Lawinth

Ok, den er grei!

Ser at uenighet i flighten ved turnering kan knipe litt, spesielt da når markør og spiller har ulikt syn.

jonag

over 15 år siden

jonag

Husk at markør ikke har noen ekstra stemme, han bare signerer scorekortet. Alle i gruppa har samme ansvar for å følge reglene og er man usikker spør man turneringsledelse eller dommer etter.

???

over 15 år siden

???

Markør er ingen dommer. Er markør uenig så signerer han/hun ikke scorekortet.

tilskuer

over 15 år siden

tilskuer

Regel 3-3 angir i relativt klare ordelag at spilleren må angi hvilken ball han ønsker skal være tellende før han gjør noen videre handlinger. Hvis ikke gjelder scoren på den opprinnelige ballen, hvis denne er spilt etter reglene. Hvis den opprinnelige ballen ikke er en av de to ballene som er spilt gjelder scoren på den første ballen satt i spill (hvis spilleren ikke har angitt hvilken ball som skal telle).
Det er videre verdt å merke seg avsnitt tre i regel 3-3, som fastlår at hvis spilleren spiller en andre ball og unnlater å melde dette til komiteen før innlevering av score blir han diskvalifisert. Så allerede her ryker vel vår spiller på en disk.
I "vårt" tilfelle har spilleren valgt hvilken ball som skal telle hvis reglene tillater framgangsmåten. Det komiteen da må vurdere er om det fritaket spilleren påberopte seg var berettiget. Hvis det var det gjelder scoren på denne ballen, og siden ballen ikke er hullet ut har spilleren ingen score på dette hullet - altså disk. Hvis fritaket ikke var berettiget skal scoren på den andre ballen telle, og spilleren slipper med skrekken. Forutsetningen for dette er imidlertid at saken hadde blitt rapportert til komiteen.

Legg inn ditt innlegg her

(Denne tråden er stengt)

Få nyhetsbrev!

Legg deg inn her for å motta nyhetsbrev med nyttig info om bl.a. kampanjer og tilbud fra klubber/golfbutikker, spilletips, reisetips etc etc. Les mer her